آموزش وبلاگ نویسی در پرشین بلاگ

 

ابتدا وارد سایت http://persianblog.ir  ودر صفحه باز شده ، بالا ی صفحه  در قسمت Username (نام کاربری) را وارد کرده و در قسمت Password (رمز عبور) را وارد میکنیم و بعد کلید enter را میزنیم.

 

بعد از ورود قسمت کاربری وبلاگتان وارد مدیریت مرکزی وبلاگ میشوید.

 در قسمت (وبلاگهای من) گزینه (نام وبلاگ) را کلیک میکنیم

 

و بعد وارد منوی مدیریت  میشویم.

 

 

********

نمایش وبلاگ : با کلیک بر روی این گزینه، می توانید آخرین نسخه از وبلاگ خود را در یک پنجره جدید مشاهده نمائید.

********

صفحه مدیریت مرکزی : با کلیک بر روی این گزینه، به صفحه اول (مدیریت مرکزی) وبلاگ باز خواهید گشت. لینک این صفحه با عنوان Home در بالای محیط کاربری نیز مشاهده می شود.

********

ارسال مطلب جدید : مهمترین بخشی که همواره با آن سر و کار دارید و از طریق آن می توانید پنجره ارسال یادداشت جدید را باز کرده و متن مورد نظر خود را جهت درج در وبلاگ بنویسید.

ارسال مطلب

عنوان مطلب : تیتر مطلب را وارد نمایید.

در قسمت صفحه سفید رنگ بزرگ : محتوای پست را ارسال کنید.

روی هر شکل ماوس را نگاه دارید توضیحات ظاهر می شود.

کلمات کلیدی : کلماتی که مربوط به تیتر مطلب شما می شوند .

 مثلا: تیتر : دانلود یاهو مسنجر – کلمات کلیدی : یاهو  – پیام رسان – جدیدترین ورژن یاهو و…

اگر می خواستید کاربر برای خواندن مطلب شما به ادامه مطلب مراجعه کند روی درج ادامه مطلب کلیک کنید.

نحوه مشاهده این یادداشت: می توانید برای مطلب خود رمز عبور بگذارید تا فقط کسانی که رمز عبور را می دانند بتوانند مشاهده کنند.

 

قرار دادن عکس در وبلاگ

برای قرار دادن عکس که روی کامپیوتر شماست، اول باید آنرا روی اینترنت قرار بدهید و بعد لینک آنرا بصورت عکس در وبلاگتان قرار دهید.

آپلود: به عمل قرار دادن فایل بر روی اینترنت، آپلود میگویند. UPLOAD

وقتی وارد صفحه ی ارسال مطلب شدید، روی آیکون درج عکس مطابق عکس زیر کلیک کنید و بعد وارد بخش آپلود عکس شوید و بعد عکس خود را از روی کامپیوتر انتخاب کنید با دکمه browse  و آپلود را بزنید تا اون عکس وارد ادیتور بشه .

 

طرز استفاده : کلیک روی آیکون درج عکس و سپس کلیک روی بخش آپلود عکس

لازم به توضیح است که :.

  • حداکثر حجم آپلود مجاز 200 کیلوبایت است. و تصاویر با فرمت jpg , png و gif قابل آپلود هستند.
  • اطلاعات تصویری یادداشت ها، مشمول تخلفات موضوع توافقنامه پرشین بلاگ نیز می باشد.

********

مدیریت مطالب موجود : با استفاده از این گزینه، می توانید به ویرایش یا حذف مطالبی که پیش از این نگاشته اید بپردازید.

مطالب ارسال شده به وبلاگ را می توانید با کلیک روی گزینه  در مقابل تیتر هر مطلب

ویرایش کنید و بعد گزینه بروز رسانی در آخر صفحه را بزنید.

********

ایجاد صفحه جدید : از جمله امکانات سایت پرشین بلاگ، امکان ایجاد صفحاتی ثابت در وبلاگ می باشد. تفاوت این صفحات با پست های معمول شما در آن است که معمولا موارد خاصی هستند که علاقه دارید عنوان آن ها همیشه در صفحات وبلاگ شما قابل مشاهده باشند. در این صفحات امکان نظر دوستان وجود ندارد.

ساخت یک صفحه با آدرس دلخواه برای گذاشتن یک پست جدا از مطالب وبلاگ

مثلا : http://www.NAME.persianblog.ir/page/amoozesh

صفحه ارسال مطلب در صفحه دلخواه همانند ارسال یادداشت جدید است .

********

مدیریت صفحات موجود : در این قسمت می توانید صفحاتی را که برای وبلاگ خود ایجاد کرده اید ویرایش یا حذف نمائید.

صفحاتی را که ایجاد کرده اید می توانید با کلیک روی گزینه  در مقابل تیتر هر صفحه

ویرایش کنید و بعد گزینه ذخیره در آخر صفحه را بزنید.

********

آخرین نظرات خوانندگان : با مراجعه به این قسمت می توانید آخرین نظراتی را که خوانندگان وبلاگتان برای شما گذاشته اند مشاهده نمائید.

با کلیک بر روی نظرات خوانندگان نظرات جدید ارسال شده و یا حتی نظرات قبلی را مشاهده کرده و آنهارا ویرایش ویا حذف کنید.

********

دریافت نسخه پشتیبان وبلاگ : اگر می خواهید از محتویات وبلاگ خود یک فایل پشتیبان تهیه نمائید، کافی است بر روی این قسمت کلیک کنید تا مطالب وبلاگتان در قالب یک فایل با فورمت word در اختیار شما قرار گیرد.

روی نسخه پشتیبان کلیک کرده و بعد گزینه ایجاد نسخه پشتیبان را می زنیم.

بعد از مدتی (دانلود نسخه پشتیبان )را کلیک میکنیم و در کامپیوتر ذخیره میکنیم.

********

انتخاب قالب جدید :در این بخش قالب های متنوعی به شما نمایش داده خواهد شد که می توانید از آن میان یکی را انتخاب کنید. ویژگی قالب های موجود در این قسمت آن است که می توانید در بخش سفارشی کردن قالب آن ها را تغییر دهید.

********

تنظیمات عمومی وبلاگ : از جمله مهمترین بخش های مدیریتی وبلاگتان می باشد. در این قسمت می توانید آدرس وبلاگ خود را تغییر دهید، همچنین عنوان وبلاگ و متن درباره وبلاگ که زیر آن نمایش داده می شود نیز از این بخش قابل تغییر هستند.
نوع آرشیو مطالب، آزاد یا غیرفعال بودن نظردهی برای وبلاگ، تعداد مطالب نمایش داده شده در صفحه اول وبلاگ و همچنین نمایش یا عدم نمایش آیتم های مختلف وبلاگ قابل تنظیم هستند.

********

سفارشی کردن قالب : از جمله امکانات منحصر به فرد پرشین بلاگ است. در این قسمت، در صورتی که قالب انتخابی شما از جمله قالب های استاندارد پرشین بلاگ باشد، می توانید اجزای مختلف آن همچون رنگ پس زمینه، رنگ ستون، اندازه و رنگ فونت در بخش های مختلف و ... را تغییر دهید.

********

ویرایش کد قالب : در صورتی که تمایل داشته باشید از دیگر قالب هایی که برای پرشین بلاگ طراحی شده اند استفاده نمائید، لازم است تا کد مربوط به آن قالب را در این قسمت به جای کد موجود قرار دهید.
همچنین در صورتی که تمایل به تغییر کدهای مربوط به وبلاگ دارید می بایست در این قسمت این کار را انجام دهید.

********

کدهای اختصاصی کاربر : کدهای اختصاصی کاربر شامل کدهایی مانند شمارنده ، لوگوی دوستان ، کد پخش کردن موسیقی در وبلاگ و مانند آن را شامل می شود که می توانید آنها را در این بخش قرار دهید تا در ستون کناری وبلاگ شما قرار گیرد.
همچنین کدهای لوگوهای سه گوش حمایتی را که مایلید در وبلاگ شما نمایش داده شود می توانید در همین صفحه وارد کنید. برای مشاهده کد لوگوهای سه گوش به این آدرس  مراجعه نمایید.

********

مدیریت لینک دوستان : در این قسمت می توانید لینک دوستان و لینک های مرتبط با وبلاگ خود را قرار دهید.

********

مدیریت نویسندگان : در صورتی که تمایل دارید وبلاگ شما به حالت گروهی درآمده و یک یا چند نفر از دوستانتان در نگارش آن مشارکت داشته باشند، از این قسمت می توانید برای دوستانتان دعوت نامه همکاری را ارسال نمائید.

********

مدیریت کلمات کلیدی : در این قسمت می توانید کلمات کلیدی وبلاگ خود را ویرایش و حذف نمائید. اضافه کردن کلمات کلیدی برای بالا بردن رتبه وبلاگ در گوگل است.

********

اتصال وبلاگ به دامنه شخصی : در صورتی که تمایل دارید وبلاگ شما بر روی دامنه شخصی تان باز شود، به این قسمت مراجعه کرده و با استفاده از راهنما، این کار را انجام دهید.

مثلا : آدرس وبلاگ : http://www.example.persianblog.ir – آدرس خریداری شده : http://www.example.com – پس از تنظیم دامین روی وبلاگ خود – وبسایت شما از طریق دو آدرس قابل دسترسی می باشد.

********

آمار وبلاگ : با کلیک بر روی این گزینه، آمار دقیقی از بازدیدکنندگان وبلاگ شما، نحوه ورود آن ها، صفحاتی که وبلاگ شما لینک داده اند و ... برای شما قابل مشاهده خواهد شد.

********

خروج از بخش مدیریت : هنگامی که کار شما با مدیریت وبلاگتان خاتمه می یابد، حتما این گزینه را کلیک کنید تا وقتی فرد دیگری پای آن سیستم قرار می گیرد قادر به دخل و تصرف در وبلاگ شما نباشد. این گزینه با عنوان Logout نیز در بالای صفحه کاربری تان وجود دارد.

********

 

منبع:معراج نور

/ 0 نظر / 371 بازدید